Dysk M.2 – co to za nośnik i czym się kierować przy jego wyborze?

​Szukasz nośnika do swojego laptopa, dzięki któremu przyspieszysz jego działanie, a także szybciej będziesz kopiować pliki? W takim razie rozważ dysk M.2. Co to za nośnik i czy każdy jego rodzaj będzie odpowiedni do Twojego urządzenia? Poznaj dyski M.2 – rodzaje oraz ich zastosowanie.

Dysk M.2 – co to za nośnik?

M.2 samo w sobie nie jest rodzajem dysku, ale jego formatem oraz złączem, które potrzebne jest do jego podłączenia. Nośnik M.2 wyróżnia się niewielkim rozmiarem. Mały prostokącik przypomina bardziej listek gumy do żucia niż klasyczny dysk twardy 2,5”. Jest on również bardziej płaski, co powinni docenić posiadacze cienkich laptopów. W przeciwieństwie do dysków HDD czy SATA 2,5” nośnik M.2 nie jest podpinany kablami, a montowany jest w dedykowanym gnieździe na płycie głównej.

Dyski M.2 – rodzaje

Wśród dysków M.2 możemy wyróżnić dwa rodzaje – SATA oraz NVMe. Różnią się one rodzajem interfejsu. Pierwsze do przesyłania danych wykorzystują sterowniki SATA i osiągają zaledwie 600 MB/s prędkości odczytu. Drugie komunikują się bezpośrednio z procesorem urządzenia, więc przesyłanie danych jest dużo szybsze. W zależności od obsługiwanej magistrali PCIe, mogą osiągać prędkość odczytu od 4000 MB/s (PCIe 3.0) do nawet 8000 MB/s (PCIe 4.0). Powoli pojawiają się też szybsze wersje nośników 5 Gen. PCIe. Dyski M.2 odznaczają się również dużo większą ilością operacji wejść/wyjść na sekundę. Przykładowo nośnik Samsung 990 PRO może wykonać ok. 1500K takich operacji, podczas gdy dyski SATA wykonują ich ok. 100K.

Dysk SSD M.2 do laptopa – czym się kierować przy wyborze?

Na początek należy sprawdzić, jakiego w ogóle dysku wymaga płyta główna w Twoim laptopie. Może się bowiem okazać, że zakupiony dysk SSD M.2 do laptopa nie będzie obsługiwany i tym samym – nie wykorzystasz jego potencjału. Jeśli to masz już sprawdzone, zastanów się nad wymaganą prędkością. Jeśli laptopa używasz wyłącznie do przeglądanie internetu czy korzystania z aplikacji biurowych, nie ma sensu kupować superszybkiego dysku NVMe, bo i tak nie zauważysz różnicy między nim a M.2 SATA. Jeśli z kolei na co dzień kopiujesz dużą ilość plików, zajmujesz się obróbką wideo czy grasz w wymagające tytuły, wówczas warto postawić na szybszy nośnik obsługujący magistralę PCIe 3.0 lub 4.0.

A co z pojemnością? Na początek sprawdź, jak wygląda obecne wykorzystanie przestrzeni na dysku w laptopie. Jaką pojemność obecnie posiadasz i w jakim stopniu ją wykorzystujesz? Jeśli dysk jest zapełniony prawie w całości, rozważ bardziej pojemny model. Do podstawowych zadań i przechowywania plików zwykle wystarczy 256 GB czy nawet 500 GB. Jeśli jednak kupujesz nośnik do gier czy do obróbki filmów w rozdzielczości, dobrym wyborem będzie dysk M.2 1 TB lub więcej.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Artykuł partnera

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również