30 minut, tyle wystarczy, by przeprowadzić skuteczne ozonowanie mieszkania

Ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych to popularna technika odkażania powietrza z wirusów i drobnoustrojów, a także duża pomoc dla alergików. Wiele firm sprzątających oferuje swoim klientom usuwanie nieprzyjemnych zapachów za pomocą generatora ozonu. Ozon to świetny środek biobójczy, który w rękach fachowca potrafi z działać cuda. Jak przeprowadzić poprawnie ozonowanie mieszkania oraz na jak długo włączyć ozonator? 

Kto odkrył ozon?

Historia odkrycia ozonu sięga XIX wieku, a pierwszym, który zauważył osobliwości tego gazu był Christian Schonbein. Niemiecki chemik, pracując w swoim laboratorium, odkrył, że gdy przez tlen przepuszczono prąd, w powietrzu pojawił się dziwny zapach. Po przeprowadzeniu kilkunastu prób zainteresował się głębiej tym gazem i opublikował artykuł, w którym szczegółowo opisał właściwości ozonu.

Co niszczy ozon?

Zastosowanie ozonu do dezynfekcji opiera się na jego zdolności do utleniania materii organicznej w tym pierścieniowej powłoki lipidowej białek. Cząsteczki ozonu są bardzo niestabilne i szybko ulegają rozpadowi, uwalniając wysoce reaktywne atomy — tzw. rodniki. Charakteryzują się one silnym działaniem bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym. Okazuje się, że ozonowanie wpływa pozytywnie na mikroklimat odkażonego pomieszczenia — eliminuje nieprzyjemne zapachy, odświeża powietrze i usuwa alergeny kurzu domowego. 

Jak prawidłowo dobrać czas ozonowania?

Czas ozonowania pomieszczenia z dymu papierosowego będzie się różnił, od czasu odkażania pomieszczenia po zdiagnozowanym przypadku. Wirusy ozonuje się dłużej niż zapach nikotyny. Czas dezynfekcji ozonem zależy również od wielkości pomieszczenia i jego kubatury. Na przykład, aby ozonować salon o powierzchni 25 metrów kwadratowych, potrzebujesz wytworzyć stężenie powyżej 5 ppm przez 30 minut. Nieprzyjemne zapachy zlikwidujesz już po 20 minutach

Czy poza usuwaniem nieprzyjemnych zapachów ozon ma inne zalety?

Masz problem ze smrodem nikotyny w samochodzie? To dziś nie problem, właściwe wykorzystanie generatora ozonu w krótkim czasie pozwoli Ci pozbyć się uciążliwych zapachów i osiągnąć świeżość powietrza. Teraz już wiesz, dlaczego taksówkarze, tak często kupują ozonatory na własny użytek. To jednak nie koniec, zalet ozonowania jest dużo więcej:

  • nie pozostawia żadnych nieczystości; 
  • nie zanieczyszcza środowiska;
  • działa po stosunkowo krótkim czasie;
  • może być stosowany do dezynfekcji różnych patogenów.

Ozonowanie pomieszczeń w hotelu, restauracji i miejscu publicznym 

Ozonowanie to nie tylko odkażanie mieszkania, najczęściej we własnym zakresie. Istotne jest to, że w hotelach, restauracjach, szpitalach i innych miejscach publicznych gaz ten realnie poprawia bezpieczeństwo powietrza. Menadżer hotelu często zleca ozonowanie pokoju, w którym, ktoś nielegalnie zapalił papierosa lub na własną rękę przygotowywał posiłek np. rybę.

Co warto wiedzieć o ozonie?

Dym papierosa i zapach smażonej ryby mogą spowodować nieprzyjemny zapach, którego należy się pozbyć, przed przybyciem kolejnych gości. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu to tylko jedna z wielu korzyści płynących z ozonowania. Drugą, bardzo ważną zaletą jest całkowita dezynfekcja lokalu, która usunie przy okazji zabiegu większość wirusów i ukrytych głęboko bakterii. 

Warto jednak przed włączeniem ozonatora zadbać o własne bezpieczeństwo i ubrać kombinezon ochronny wraz z maską pełnotwarzową na twarz.  Nie zapominaj, że ten gaz w dużych ilościach jest toksyczny. Już stężenie ozonu powyżej 0,01 ppm jest groźne, a stężenie ozonu powyżej 0,05 ppm jest śmiertelnie niebezpieczne. Po zakończeniu pracy należy otworzyć wszystkie drzwi i okna, aby przewietrzyć pomieszczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą z zakresu BHP, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie i ustawić odpowiednie stężenie ozonu do dezynfekcji domu. Dla bardziej zaawansowanych osób polecamy szkolenie z ozonowania.

Nie zapomnij o instrukcji obsługi generatora ozonu

Ozonowanie to proces, który niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. usuwa nieprzyjemne zapachy, dezynfekuje pomieszczenia i ma przy tym charakterystyczny zapach. Ważne jest jednak, aby przed włączeniem ozonatora zapoznać się z instrukcją obsługi, a w trakcie zabiegu przestrzegać reguł w zakresie własnego bezpieczeństwo. To nic nie kosztuje, a może uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

Skuteczne ozonowanie w miejscu publicznym często przeprowadzane jest przed lub po dużych wydarzeniach, takich jak konferencje, sympozja czy bankiety. Najważniejsze, aby w tym czasie pomieszczenie było puste, aby ozon nie miał negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Oczywiście warto wynieść wszystkie kwiaty i wyprosić zwierzęta, jeżeli przypadkiem, by tam się jakieś znalazły. 

Czy dezynfekcja ozonem w piwnicy po zalaniu ma sens?

Dezynfekcja ozonem to również świetny sposób na oczyszczenie powietrza w skażonej fekaliami piwnicy. Zalania to dość częsty problem w starych budynkach, a także w niektórych rejonach miasta, szczególnie tam, gdzie, jest zniszczona kanalizacja. W takim przypadku bardzo ważne jest usunięcie nie tylko rozlanych odpadów metabolicznych, ale także wszystkich bakterii i wirusów, które mogły dostać się wraz z nimi do pomieszczenia. Ozon szybko i skutecznie zdezynfekuje, nawet najbardziej zanieczyszczone powietrze. Teraz już wiesz, dlaczego generator ozonu jest na wyposażeniu, prawie każdej firmy sprzątającej po zalaniach.

Dlaczego ozon śmierdzi?

O tym, czy ozon śmierdzi, zdania są podzielone. Ozon w wysokich stężeniach ma ostry i nieprzyjemny zapach, który często porównywany jest do zapachu chloru i jest on trujący dla układu oddechowego człowieka. Dzieje się tak, ponieważ podczas wyładowań elektrostatycznych, atomy tlenu (O₂), które są bardzo reaktywne, zamieniają się w ozon (O₃). Kiedy wchodzą w kontakt z innymi cząsteczkami, zmienia się ich struktura i powstaje specyficzny zapach, który niektórym z nas wydaje się śmierdzieć. Jest to cecha charakterystyczna ozonu.

Czy ozonowanie pomieszczeń sprawdza się tylko do usuwania patogenów?

Ozonowanie pomieszczeń to świetny sposób na pozbycie się nie tylko chorobotwórczych zarazków (patogenów), ale również nieprzyjemnych zapachów, odświeżenia powietrze i pozwala zdezynfekować powietrze. Metoda ta wymaga uzyskania odpowiedniego stężenia ozonu i stosowana jest nie tylko w domach prywatnych, ale również w miejscach publicznych takich jak hotele, restauracje czy sale konferencyjne. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące dezynfekcji ozonem, skontaktuj się z firmą Kastelnik, a fachowcy z tej firmy na pewno doradzą w kwestii bezpiecznego ozonowania.

Coraz większą popularność zyskuje również wykorzystanie ozonu w przemyśle. Gaz ten służy do dezynfekcji wody, np. w basenach czy spa. Ozon wpływa pozytywnie na jakość przechowywanych owoców i warzyw — przedłuża ich trwałość poprzez opóźnienie procesu dojrzewania. Ponadto ozonowanie jest wykorzystywane do oczyszczania powierzchni, które szybko ulegają zabrudzeniom np. poręcze na klatkach schodowych, klamki drzwi wejściowych i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. 

Magiczne 30 minut pracy ozonatora wystarczy w 90% przypadków

Jak twierdzi Mieszko Kastelnik, ozonowanie mieszkania trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut i ta zasada sprawdza się w 90% przeprowadzonych przez firmę Kastelnik przypadków. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem prac z ozonem, wszystkie pomieszczenia powinny być odpowiednio zabezpieczone, a po ozonowaniu, najlepiej odczekać kolejne 30 minut. Dziękujemy, że dotrwałeś do końca tego artykuł i mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu, poradzisz sobie z ozonatorem w bezpieczny sposób.

Materiał partnera zewnętrznego

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również