Co musisz wiedzieć o oczyszczaczu powietrza?

 

Oczyszczacz powietrza to urządzenie służące do filtrowania powietrza w domu. Pozwala on pozbyć się zanieczyszczeń i sprawić, że powietrze wewnątrz budynku będzie zdrowsze dla mieszkańców. Jak działa takie urządzenie i czy warto abyś się w niego wyposażył?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest oczyszczacz powietrza, trzeba zawęzić kategorię do produktów, których funkcją jest przede wszystkim oczyszczanie powietrza (oraz ewentualnie jego nawilżanie i jonizacja). To istotne, ponieważ systemy klimatyzacyjne lub rekuperacyjne również wyposażone są w szereg filtrów służących do usuwania zanieczyszczeń z powietrza, które przez nie przechodzi. Jednak najskuteczniejsze w działaniu są urządzenia, które stworzono specjalnie w tym celu. A więc czym jest oczyszczacz powietrza? Jest to urządzenie (zazwyczaj zasilane prądem elektrycznym pochodzącym z sieci lub baterii), które filtruje powietrze w pomieszczeniu, pozwalając na pozbycie się kurzu, pyłów, sierści zwierząt, roztoczy, bakterii, grzybów i niechcianych zapachów. Najlepsze oczyszczacze powietrza umożliwiają wychwycenie niemal 100% zanieczyszczeń, dzięki czemu są nieocenione w domach osób chorych na astmę, alergików oraz rodzin ze zwierzętami i małymi dziećmi, a także w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest wyjątkowo wysokie.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Działanie oczyszczacza powietrza opiera się na wbudowanym wentylatorze, przez który powietrze z pomieszczenia zasysane jest do środka. Następnie przepuszczane jest ono przez system filtrów, a po oczyszczeniu - wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Niektóre modele posiadają również takie funkcje, jak jonizacja lub nawilżanie powietrza. Najważniejszym elementem filtrującym jest tak zwany filtr główny HEPA, który pozwala pozbyć się zarodników pleśni, pyłków roślin, pyłów znajdujących się w smogu (PM 10 i PM 2,5). Natomiast filtr węglowy umożliwia pochłonięcie nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym papierosowy. Czasami oczyszczacze powietrza wyposażone są również w tak zwany filtr wstępny, który wyłapuje duże zanieczyszczenia (jak na przykład kurz czy zwierzęca sierść), wydłużając tym samym żywotność głównego filtru HEPA. Filtr elektrostatyczny natomiast pozwala na odpowiednie jonizowanie powietrza.

Wiedza o tym, jak działa oczyszczacz powietrza, jest niezbędna do jego prawidłowej eksploatacji. Urządzenie będzie najbardziej wydajne w dobrze uszczelnionych pomieszczeniach - nie ma sensu uruchamiać oczyszczacza podczas wietrzenia. Natomiast regularne i staranne sprzątanie zapewni dłuższą żywotność filtrów. Należy pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie stanowi alternatywy dla systemu wentylacyjnego, a jedynie element dodatkowy. Dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia potrzebna jest również regularna wymiana filtrów - filtry główne wymienia się zwykle raz na rok, a węglowe co 3-6 miesięcy. Oczyszczacz musi być ustawiony w miejscu zapewniającym swobodny przepływ powietrza, z dala od urządzeń elektrycznych i elementów grzewczych takich jak kaloryfery czy promienniki podczerwieni. Kupując oczyszczacz powietrza, warto abyś zwrócił uwagę na takie parametry jak: wydajność (mierzona w metrach sześciennych wypuszczanego czystego powietrza na godzinę, tak zwany wskaźnik emisji czystego powietrza - CADR) oraz obecność miernika jakości powietrza, funkcji powiadamiania o konieczności wymiany filtra, opcję programowania cyklu pracy czy możliwość regulacji stopnia oczyszczania powietrza. Jeżeli urządzenie ma być umieszczone w sypialni, warto wybrać dobrze wytłumiony model (najcichsze mogą pracować na poziomie około 16 dB), wyposażony w tryb nocny. Dodatkową zaletą będą funkcje takie jak: uzupełnianie niedoboru jonów ujemnych w powietrzu (jonizacja) czy nawilżanie powietrza - ta druga opcja jest szczególnie przydatna w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest bardzo suche, co negatywnie wpływa na twoje drogi oddechowe.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza w domu

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza pozwala na niemal całkowite pozbycie się zanieczyszczeń. Korzyści dla alergików i astmatyków to przede wszystkim wyeliminowanie obecności w powietrzu pyłków kwiatów, kurzu, roztoczy, zwierzęcej sierści czy zarodników pleśni i grzybów, które są silnymi alergenami i trudno pozbyć się ich podczas zwykłego sprzątania. Oczyszczacz umożliwia także niwelowanie skutków zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz budynku, dzięki czemu walka ze smogiem przedostającym się do wnętrza mieszkania jest o wiele łatwiejsza - zamiast trafiać do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem, niebezpieczne dla zdrowia pyły (takie jak cząstki PM 10 czy PM 2,5) pozostają na filtrze. Są to szczególnie duże korzyści dla niemowląt i małych dzieci, których układ oddechowy dopiero się rozwija, a cały organizm jest szczególnie narażony na negatywne skutki związane z oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego oczyszczacz powietrza to świetna inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.

Redakcja

structum.com.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz również